BAFTA… 2018


 BEST FILM


BlacKkKlansman

The Favourite

Green Book

Roma WINNER

A Star is Born


 OUTSTANDING BRITISH FILM of the YEAR


Beast 

Bohemian Rhapsody

The Favourite WINNER

McQueen

Stan & Ollie

You Were Never Really Here


 DAVID LEAN AWARD for DIRECTION 


Bradley Cooper (A Star is Born)

Alfonso Cuarón (Roma) WINNER

Yorgos Lanthimos (The Favourite)

Spike Lee (BlacKkKlansman)

Pawel Pawlikowski (Cold War)


 BEST LEADING ACTOR 


Christian Bale (Vice)

Bradley Cooper (A Star is Born)

Rami Malek (Bohemian Rhapsody) WINNER

Steve Coogan (Stan & Ollie)

Viggo Mortensen (Green Book)


 BEST LEADING ACTRESS 


Glenn Close (The Wife)

Olivia Colman (The Favourite) WINNER

Lady Gaga (A Star is Born)

Melissa McCarthy (Can You Ever Forgive Me?)

Viola Davis (Widows)


 BEST SUPPORTING ACTOR


Mahershala Ali (Green Book) WINNER

Timothée Chalamet (Beautiful Boy)

Adam Driver (BlacKkKlansman)

Richard E. Grant (Can You Ever Forgive Me?)

Sam Rockwell (Vice)


 BEST SUPPORTING ACTRESS


Amy Adams (Vice)

Claire Foy (First Man)

Margot Robbie (Mary Queen of Scots)

Emma Stone (The Favourite)

Rachel Weisz (The Favourite) WINNER


 BEST SCREENPLAY (ORIGINAL)


Cold War (Janusz Głowacki & Paweł Pawlikowski)

The Favourite (Deborah Davis & Tony McNamara) WINNER

Green Book (Brian Currie, Peter Farrelly & Nick Vallelonga)

Roma (Alfonso Cuarón)

Vice (Adam McKay)


 BEST SCREENPLAY (ADAPTED)


BlacKkKlansman (Spike Lee, David Rabinowitz, Charlie Wachtel & Kevin Willmott) WINNER

Can You Ever Forgive Me? (Nicole Holofcener & Jeff Whitty)

First Man (Josh Singer)

If Beale Street Could Talk (Barry Jenkins)

A Star is Born (Bradley Cooper, Will Fetters & Eric Roth)


 BEST CINEMATOGRAPHY


Bohemian Rhapsody (Newton Thomas Sigel)

Cold War (Łukasz Żal)

The Favourite (Robbie Ryan)

First Man (Linus Sandgren)

Roma (Alfonso Cuarón) WINNER


 BEST EDITING


Bohemian Rhapsody (John Ottman)

The Favourite (Yorgos Mavropsaridis)

First Man (Tom Cross)

Roma (Alfonso Cuarón & Adam Gough)

Vice (Adam McKay) WINNER


 BEST PRODUCTION DESIGN


Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald (Stuart Craig & Anna Pinnock)

The Favourite (Fiona Crombie & Alice Felton) WINNER

First Man (Nathan Crowley & Kathy Lucas)

Mary Poppins Returns (John Myhre & Gordon Sim)

Roma (Eugenio Caballero & Barbara Enriquez)


 BEST COSTUME DESIGN


The Ballad of Buster Scruggs (Mary Zophres)

Bohemian Rhapsody (Julian Day)

The Favourite (Sandy Powell) WINNER

Mary Poppins Returns (Sandy Powell)

Mary Queen of Scots (Alexandra Byrne) 


 ORIGINAL MUSIC


BlacKkKlansman (Terence Blanchard)

If Beale Street Could Talk (Nicholas Britell)

Isle of Dogs (Alexandre Desplat)

Mary Poppins Returns (Marc Shaiman)

A Star is Born (Bradley Cooper, Lady Gaga & Lukas Nelson) WINNER


 BEST MAKE UP/HAIR


Bohemian Rhapsody (Mark Coulier & Jan Sewell)

The Favourite (Nadia Stacey) WINNER

Mary Queen of Scots (Jenny Shircore)

Stan & Ollie (Mark Coulier & Jeremy Woodhead)

Vice (TBD)


 BEST SOUND


Bohemian Rhapsody (John Casali, Tim Cavagin, Nina Hartstone, Paul Massey & John Warhurst) WINNER

First Man (Mary H. Ellis, Mildred latrou Morgan, Ai-Ling Lee, Frank A. Montaño & Jon Taylor)

Mission: Impossible – Fallout (Gilbert Lake, James H. Mather, Christopher Munro & Mike Prestwood Smith)

A Quiet Place (Erik Aadahl, Michael Barosky, Brandon Procter & Ethan Van der Ryn)

A Star is Born (Steve Morrow, Alan Robert Murray, Jason Ruder, Tom Ozanich & Dean Zupancic)


 BEST ACHIEVEMENT in SPECIAL VISUAL EFFECTS


Avengers: Infinity War (Dan DeLeeuw, Russell Earl, Kelly Port & Dan Sudick)

Black Panther (Geoffrey Baumann, Jesse James Chisholm, Craig Hammack & Dan Sudick) WINNER

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald (Tim Burke, Andy Kind, Christian Manz & David Watkins)

First Man (Ian Hunter, Paul Lambert, Tristan Myles & J.D. Schwalm)

Ready Player One (Matthew E. Butler, Grady Cofer, Roger Guyett & David Shirk) 


 BEST FILM NOT in the ENGLISH LANGUAGE


Capernaum (Lebanon)

Cold War (Poland)

Dogman (Italy)

Roma (Mexico) WINNER

Shoplifters (Japan)


 BEST ANIMATED FEATURE FILM


Incredibles 2 

Isle of Dogs

Spider-Man: Into the Spider-Verse WINNER


 BEST DOCUMENTARY


Free Solo WINNER

McQueen 

RBG 

They Shall Not Grow Old 

Three Identical Strangers 


 OUTSTANDING DEBUT by a BRITISH WRITER, DIRECTOR or PRODUCER


Apostasy Daniel Kokotajlo (Writer/Director)

Beast Michael Pearce (Writer/Director), Lauren Dark (Producer) WINNER

A Cambodian Spring Chris Kelly (Writer/Director/Producer)

Pili Leanne Welham (Writer/Director), Sophie Harman (Producer)

Ray & Liz Richard Billingham (Writer/Director), Jacqui Davies (Producer)


 BEST SHORT ANIMATION


I’m OK 

Marfa 

Roughhouse WINNER


 BEST SHORT FILM


73 Cows WINNER

Bachelor 

The Blue Door 

The Field 

Wale


 EE RISING STAR AWARD


Barry Keoghan 

Cynthia Erivo 

Jessie Buckley 

Lakeith Stanfield 

Letitia Wright WINNER


BAFTA nominations were announced January 9, 2019. EE Rising Star Award nominations were announced January 3, 2019. The BAFTA ceremony was held February 10, 2019.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Reviews of movies past to present

%d bloggers like this: