Critics’ Choice… 2019


 BEST PICTURE


1917

Ford v Ferrari

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Little Women

Marriage Story

Once Upon a Time… in Hollywood WINNER

Parasite

Uncut Gems


 BEST COMEDY


Booksmart 

Dolemite is My Name WINNER

The Farewell

Jojo Rabbit

Knives Out


 BEST ACTION MOVIE


1917

Avengers: Endgame WINNER

Ford v Ferrari

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

Spider-Man: Far from Home


 BEST SCI-FI/HORROR MOVIE


Ad Astra

Avengers: Endgame

Midsommar

Us WINNER


 BEST ACTOR


Antonio Banderas (Pain and Glory)

Robert De Niro (The Irishman)

Leonardo DiCaprio (Once Upon a Time… in Hollywood)

Adam Driver (Marriage Story)

Eddie Murphy (Dolemite is My Name)

Joaquin Phoenix (Joker) WINNER

Adam Sandler (Uncut Gems)


 BEST ACTRESS


Awkwafina (The Farewell)

Cynthia Erivo (Harriet)

Scarlett Johansson (Marriage Story) 

Saoirse Ronan (Little Women)

Charlize Theron (Bombshell)

Renée Zellweger (Judy) WINNER


 BEST SUPPORTING ACTOR


Willem Dafoe (The Lighthouse) 

Tom Hanks (A Beautiful Day in the Neighborhood)

Anthony Hopkins (The Two Popes)

Al Pacino (The Irishman)

Joe Pesci (The Irishman)

Brad Pitt (Once Upon a Time… in Hollywood) WINNER


 BEST SUPPORTING ACTRESS 


Laura Dern (Marriage Story) WINNER

Scarlett Johansson (Jojo Rabbit)

Jennifer Lopez (Hustlers)

Florence Pugh (Little Women) 

Margot Robbie (Bombshell)

Zhao Shuzhen (The Farewell)


 BEST YOUNG PERFORMER


Julia Butters (Once Upon a Time… in Hollywood) 

Roman Griffin Davis (Jojo Rabbit) WINNER

Noah Jupe (Honey Boy)

Thomasin McKenzie (Jojo Rabbit)

Shahadi Wright Joseph (Us) 

Archie Yates (Jojo Rabbit)


 BEST ACTING ENSEMBLE


Bombshell

The Irishman WINNER

Knives Out 

Little Women

Marriage Story

Once Upon a Time… in Hollywood

Parasite


 BEST DIRECTOR


Noah Baumbach (Marriage Story)

Greta Gerwig (Little Women)

Bong Joon Ho (The Parasite) WINNER (tie)

Sam Mendes (1917) WINNER (tie)

Benny Safdie & Josh Safdie (Uncut Gems)

Martin Scorsese (The Irishman)

Quentin Tarantino (Once Upon a Time… in Hollywood)


 BEST SCREENPLAY  ADAPTED


A Beautiful Day in the Neighborhood (Micah Fitzerman & Noah Harpster)

The Irishman (Steven Zaillian)

Jojo Rabbit (Taika Waititi)

The Joker (Todd Phillips & Scott Silver)

Little Women (Greta Gerwig) WINNER

The Two Popes (Anthony McCarten)


 BEST SCREENPLAY  ORIGINAL


The Farewell (Lulu Wang)

Knives Out (Rian Johnson)

Marriage Story (Noah Baumbach)

Once Upon a Time… in Hollywood (Quentin Tarantino) WINNER

Parasite (Bong Joon Ho & Han Jin Won)


 BEST CINEMATOGRAPHY


1917 (Roger Deakins) WINNER

Ford v Ferrari (Phedon Papamichael)

The Irishman (Rodrigo Prieto)

Joker (Lawrence Sher)

The Lighthouse (Jarin Blaschke) 

Once Upon a Time… in Hollywood (Robert Richardson)


 BEST EDITING


1917 (Lee Smith) WINNER

Ford v Ferrari (Andrew Buckland & Michael McCusker)

The Irishman (Thelma Schoonmaker) 

Once Upon a Time… in Hollywood (Fred Raskin)

Parasite (Yang Jinmo)

Uncut Gems (Ronald Bronstein & Benny Safdie)


 BEST PRODUCTION DESIGN


1917 (Dennis Gassner & Lee Sandales) 

Downton Abbey (Andrew Baseman & Nelson Coates)

The Irishman (Regina Graves & Bob Shaw)

Joker (Mark Friedberg & Kris Moran)

Little Women (Jess Gonchor & Claire Kaufman)

Once Upon a Time… in Hollywood (Nancy Haigh & Barbara Ling) WINNER

Parasite (Lee Ha Jun)


 BEST COSTUME DESIGN


Dolemite is My Name (Ruth E. Carter) WINNER

Downton Abbey (Anna Robbins)

The Irishman (Christopher Peterson & Sandy Powell)

Little Women (Jacqueline Durran)

Once Upon a Time… in Hollywood (Arianne Phillips)

Rocketman (Julian Day)


 BEST HAIR & MAKEUP


Bombshell WINNER

Dolemite is My Name

The Irishman 

Joker 

Judy

Once Upon a Time… in Hollywood

Rocketman


 BEST VISUAL EFFECTS


1917

Ad Astra 

The Aeronauts

Avengers: Endgame WINNER

Ford v Ferrari 

The Irishman

The Lion King


 BEST SCORE


1917 (Ludwig Göransson)

The Irishman (Justin Hurwitz) 

Joker (Hildur Guðnadóttir) WINNER

Little Women (Alexandre Desplat)

Marriage Story (Randy Newman)

Us (Michael Abels)


 BEST SONG


Aladdin “All the Stars”

Breakthrough “I’m Standing with You”

Frozen II “Into the Unknown”

Harriet “Stand Up”

The Lion King “Spirit”

Rocketman “(I’m Gonna) Love Me Again” WINNER (tie)

Wild Rose “Glasgow (No Place Like Home)” WINNER (tie)


 BEST FOREIGN LANGUAGE FILM


Atlantics (Senegal)

Les Misérables (France)

Pain and Glory (Spain)

Parasite (South Korea) WINNER

Portrait of a Lady on Fire (France)


 BEST ANIMATED FEATURE


Abominable

Frozen II 

How to Train Your Dragon: The Hidden World

I Lost My Body 

Missing Link 

Toy Story 4 WINNER


TELEVISION


 BEST DRAMA SERIES


The Crown (Netflix) 

David Makes Man (OWN)

Game of Thrones (HBO)

The Good Fight (CBS All Access)

Pose (FX)

Succession (HBO) WINNER

This is Us (NBC)

Watchmen (HBO)


 BEST ACTOR in a DRAMA SERIES


Sterling K. Brown (This is Us)

Mike Colter (Evil)

Paul Giamatti (Billions)

Kit Harington (Game of Thrones)

Freddie Highmore (The Good Doctor)

Tobias Menzies (The Crown) 

Billy Porter (Pose)

Jeremy Strong (Succession) WINNER


 BEST ACTRESS in a DRAMA SERIES


Christine Baranski (The Good Fight)

Olivia Colman (The Crown)

Nicole Kidman (Big Little Lies)

Regina King (Watchmen) WINNER

Mj Rodriguez (Pose)

Sarah Snook (Succession)

Zendaya (Euphoria)


 BEST SUPPORTING ACTOR in a DRAMA SERIES


Asante Blackk (This is Us)

Billy Crudup (The Morning Show) WINNER

Asia Kate Dillon (Billions) 

Peter Dinklage (Game of Thrones)

Justin Hartley (This is Us)

Delroy Lindo (The Good Fight)

Tim Blake Nelson (Watchmen)


 BEST SUPPORTING ACTRESS in a DRAMA SERIES


Helena Bonham Carter (The Crown)

Gwendoline Christie (Game of Thrones)

Laura Dern (Big Little Lies) 

Audra McDonald (The Good Fight)

Jean Smart (Watchmen) WINNER

Meryl Streep (Big Little Lies)

Susan Kelechi Watson (This is Us)


 BEST COMEDY SERIES


Barry (HBO)

Fleabag (Amazon) WINNER

The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)

Mom (CBS)

One Day at a Time (Netflix) 

PEN 15 (Hulu)

Schitt’s Creek (Pop)


 BEST ACTOR in a COMEDY SERIES


Ted Danson (The Good Place)

Walton Goggins (The Unicorn)

Bill Hader (Barry) WINNER

Eugene Levy (Schitt’s Creek)

Paul Rudd (Living with Yourself)

Bashir Salahuddin (Sherman’s Showcase)

Ramy Youssef (Ramy)


 BEST ACTRESS in a COMEDY SERIES


Christina Applegate (Dead to Me)

Alison Brie (GLOW) 

Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)

Kirsten Dunst (On Becoming a God in Central Florida)

Julia Louis-Dreyfus (Veep)

Catherine O’Hara (Schitt’s Creek)

Phoebe Waller-Bridge (Fleabag) WINNER


 BEST SUPPORTING ACTOR in a COMEDY SERIES


Andre Braugher (Brookly Nine-Nine)

Anthony Carrigan (Barry)

William Jackson Harper (The Good Place)

Daniel Levy (Schitt’s Creek)

Nico Santos (Superstore)

Andrew Scott (Fleabag) WINNER

Henry Winkler (Barry) 


 BEST SUPPORTING ACTRESS in a COMEDY SERIES


Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel) WINNER

D’Arcy Carden (The Good Place)

Sian Clifford (Fleabag)

Betty Gilpin (GLOW)

Rita Moreno (One Day at a Time)

Annie Murphy (Schitt’s Creek)

Molly Shannon (The Other Two)


 BEST LIMITED SERIES


Catch-22 (Hulu)

Chernobyl (HBO) 

Fosse/Verdon (FX)

The Loudest Voice (Showtime)

Unbelievable (Netflix)

When They See Us (Netflix) WINNER

Years and Years (HBO)


 BEST MOVIE made for TV


Brexit (HBO)

Deadwood: The Movie (HBO) 

El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix) WINNER

Guava Island (Amazon)

Native Son (HBO)

Patsy & Loretta (Lifetime)


 BEST ACTOR in a MOVIE made for TELEVISION or LIMITED SERIES


Christopher Abbott (Catch-22)

Mahershala Ali (True Detective) 

Russell Crowe (The Loudest Voice)

Jared Harris (Chernobyl)

Jharrel Jerome (When They See Us) WINNER

Sam Rockwell (Fosse/Verdon)

Noah Wyle (The Red Line)


 BEST ACTRESS in a MOVIE made for TELEVISION or LIMITED SERIES


Kaitlyn Dever (Unbelievable) 

Anne Hathaway (Modern Love) 

Megan Hilty (Patsy )

Carrie Coon (The Sinner)

Laura Dern (The Tale)

Anna Deavere Smith (Notes from the Field)

Michelle Williams (Fosse/Verdon) WINNER


 BEST SUPPORTING ACTOR in a MOVIE made for TELEVISION or LIMITED SERIES


Asante Blackk (When They See Us)

George Clooney (Catch-22)

John Leguizamo (When They See Us)

Dev Patel (Modern Love)

Jesse Plemons (El Camino: A Breaking Bad Movie)

Stellan Skarsgård (Chernobyl) WINNER

Russell Tovey (Years and Years)


 BEST SUPPORTING ACTRESS in a MOVIE made for TELEVISION or LIMITED SERIES


Patricia Arquette (The Act)

Marsha Stephanie Blake (When They See Us) 

Toni Collette (Unbelievable) WINNER

Niecy Nash (When They See Us)

Margaret Qualley (Fosse/Verdon)

Emma Thompson (Years and Years)

Emily Watson (Chernobyl)


 BEST ANIMATED SERIES


Big Mouth (Netflix)

BoJack Horseman (Netflix) WINNER

The Dark Crystal: Age of Resistance (Netflix)

She-Ra and the Princesses of Power (Netflix) 

The Simpsons (Fox)

Undone (Amazon)


 BEST TALK SHOW


Desus & Mero (Showtime)

Full Frontal with Samantha Bee (TBS)

The Kelly Clarkson Show (NBC)

Last Week Tonight with John Oliver (HBO) 

The Late Late Show with James Corden (CBS) WINNER (tie)

Late Night with Seth Meyers (NBC) WINNER (tie)


 BEST COMEDY SPECIAL


Amy Schumer: Growing (Netflix)

Jenny Slate: Stage Fright (Netflix)

Live in Front of a Studio Audience: Norman Lear’s All in the Family and The Jeffersons (ABC) WINNER

Ramy Youssef: Feelings (HBO) 

Seth Meyers: Lobby Baby (Netflix)

Trevor Noah: Son of Patricia (Netflix)

Wanda Sykes: Not Normal (Netflix)


 LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD


Eddie Murphy


 SEE HER AWARD


Kristen Bell


The 25th Annual Critics’ Choice Awards was held at Santa Monica’s Barker Hangar and aired live on the CW Sunday, January 12 at 7-10 PM ET/PT.

Return to Critics’ Choice

Reviews of movies past to present

%d bloggers like this: