Independent Spirit Awards… 2019


 BEST FEATURE


A Hidden Life

Clemency

The Farewell WINNER

Marriage Story

Uncut Gems


 BEST FIRST FEATURE


Booksmart WINNER

The Climb

Diane

The Last Black Man in San Francisco

The Mustang

See You Yesterday


 BEST DIRECTOR


Robert Eggers (The Lighthouse)

Alma Har’el (Honey Boy) 

Julius Onah (Luce)

Benny Safdie (Uncut Gems) WINNER

Lorene Scafaria (Hustlers)


 BEST MALE LEAD


Chris Galust (Give Me Liberty)

Kevin Harrison Jr. (Luce)

Robert Pattinson (The Lighthouse) 

Adam Sandler (Uncut Gems) WINNER

Matthias Schoenaerts (The Mustang)


 BEST FEMALE LEAD


Karen Allen (Colewell) 

Hong Chau (Driveways)

Elisabeth Moss (Her Smell)

Mary Kay Place (Diane)

Renée Zellweger (Judy) WINNER

Alfre Woodard (Clemency) 


 BEST SUPPORTING MALE


Willem Dafoe (The Lighthouse) WINNER

Noah Jupe (Honey Boy)

Shia LaBeouf (Honey Boy) 

Jonathan Majors (The Last Back Man in San Francisco)

Wendell Pierce (Burning Cane)


 BEST SUPPORTING FEMALE


Jennifer Lopez (Hustlers)

Taylor Russell (Waves)

Zhao Shuzhen (The Farewell) WINNER

Lauren “Lolo” Spencer (Give Me Liberty)

Octavia Spencer (Luce)


 BEST SCREENPLAY


Clemency (Chinonye Chukwu) 

High Flying Bird (Tarell Alvin McCraney)

Marriage Story (Noah Baumbach) WINNER

To Dust (Jason Begue & Shawn Snyder)

Uncut Gems (Ronald Bronstein, Benny Safdie & Josh Safdie)


 BEST FIRST SCREENPLAY


Blow the Man Down (Bridget Savage Cole & Danielle Krudy)

Driveways (Hannah Bos & Paul Thureen)

Greener Grass (Jocelyn Deboer & Dawn Luebbe)

See You Yesterday (Fredrica Bailey & Stefon Bristol) WINNER

The Vast of Night (James Montague & Craig W. Sanger)


 BEST CINEMATOGRAPHY


Honey Boy (Natasha Braier)

Hustlers (Todd Banhazl)

The Lighthouse (Jarin Blaschke) WINNER

Midsommer (Pawel Pogorzelski) 

The Third Wife (Chananun Chotrungroj) 


 BEST EDITING


Give Me Liberty (Kirill Mikhanovsky)

The Lighthouse (Louise Ford)

Sword of Trust (Tyler L. Cook)

The Third Wife (Julie Béziau) 

Uncut Gems (Ronald Bronstein & Benny Safdie) WINNER


 BEST INTERNATIONAL FILM


Invisible Life (Brazil)

Les Misérables (France)

Parasite (South Korea) WINNER

Portrait of a Lady on Fire (France) 

Retablo (Peru)

The Souvenir (United Kingdom)


 BEST DOCUMENTARY


American Factory WINNER

Apollo 11

For Sama

Honeyland 

Island of the Hungry Ghosts


  TRUER THAN FICTION


17 Blocks (Davy Rothbart)

América (Erick Stoll & Chase Whiteside) 

Black Mother (Khalik Allah)

Jaddoland (Nadia Shihab) WINNER


 JOHN CASSAVETES AWARD


Burning Cane 

Colewell 

Give Me Liberty WINNER

Premature 

Wild Nights with Emily


 ROBERT ALTMAN AWARD


Marriage Story 


 PIAGET PRODUCERS AWARD


Mollye Asher WINNER

Krista Parris

Ryan Zac


 SOMEONE TO WATCH AWARD 


Rashaad Ernesto Green (Premature) WINNER

Ash Mayfair (The Third Wife)

Joe Talbot (The Last Black Man in San Francisco)


 ANNUAL BONNIE AWARD


Marielle Heller

Kelly Reichardt WINNER

Lulu Wang


The 35th Independent Spirit Awards were held Saturday, February 8, 2020 on the beach in Santa Monica and broadcast live exclusively on IFC at 2:00 pm PT/5:00 pm ET.

Return to Independent Spirit Awards

Reviews of movies past to present

%d bloggers like this: