Emmy Awards… 2021













OUTSTANDING DRAMA SERIES 


The Boys  (Amazon Prime)

Bridgerton (Netflix)

The Crown (Netflix) WINNER

The Handmaid’s Tale (Hulu)

Lovecraft Country (HBO)

The Mandalorian (Disney+)

Pose (FX)

This is Us (NBC)


OUTSTANDING LEAD ACTOR in a DRAMA SERIES


Sterling K. Brown (This is Us)

Jonathan Majors (Lovecraft Country)

Josh O’Connor (The Crown) WINNER

Regé-Jean Page (Bridgerton)  

Billy Porter (Pose)

Matthew Rhys (Perry Mason)


OUTSTANDING LEAD ACTRESS in a DRAMA SERIES


Uzo Aduba (In Treatment) 

Olivia Colman (The Crown) WINNER

Emma Corrin (The Crown)  

Elisabeth Moss (The Handmaid’s Tale)

MJ Rodriguez (Pose)

Jurnee Smollett (Lovecraft Country)


OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR in a DRAMA SERIES


Giancarlo Esposito (The Mandalorian

O-T Fagbenle (The Handmaid’s Tale)

John Lithgow (Perry Mason)

Tobias Menzies (The Crown) WINNER 

Max Minghella (The Handmaid’s Tale) 

Chris Sullivan (This is Us)

Bradley Whitford (The Handmaid’s Tale)

Michael K. Williams (Lovecraft Country)


OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS in a DRAMA SERIES


Gillian Anderson (The Crown) WINNER

Helena Bonham Carter (The Crown) 

Madeline Brewer (The Handmaid’s Tale)  

Ann Dowd (The Handmaid’s Tale) 

Aunjanue Ellis (Lovecraft Country)

Emerald Fennell (The Crown)

Yvonne Strahovski (The Handmaid’s Tale)

Samira Wiley (The Handmaid’s Tale)


OUTSTANDING GUEST ACTOR in a DRAMA SERIES


Don Cheadle (The Falcon and the Winter Soldier)

Charles Dance (The Crown)

Timothy Olyphant (The Mandalorian) 

Courtney B. Vance (Lovecraft Country) WINNER

Carl Weathers (The Mandalorian)  


OUTSTANDING GUEST ACTRESS in a DRAMA SERIES


Alexis Bledel (The Handmaid’s Tale)

Claire Foy (The Crown) WINNER

McKenna Grace (The Handmaid’s Tale)

Sophie Okoneda (Ratched)

Phylicia Rashad (This is Us)  


OUTSTANDING DIRECTING for a DRAMA SERIES


Bridgerton “Diamond of the First Water” (Julie Anne Robinson)

The Crown “Fairytale” (Benjamin Caron) 

The Crown “War” (Jessica Hobbs) WINNER

The Handmaid’s Tale “The Wilderness” (Liz Garbus) 

The Mandalorian “Chapter 9: The Marshal” (Jon Favreau)

Pose “Series Finale” (Steven Canals)


OUTSTANDING WRITING for a DRAMA SERIES


The Boys “What I Know” (Rebecca Sonnenshine)

The Crown “War” (Peter Morgan) WINNER

The Handmaid’s Tale “Home” (Yahlin Chang)

Lovecraft Country “Sundown” (Misha Green) 

The Mandalorian “Chapter 13: The Jedi” (Dave Filoni)  

The Mandalorian “Chapter 16: The Rescue” (Jon Favreau)

Pose “Series Finale” (Steven Canals, Brad Falchuk, Janet Mock, Ryan Murphy & Our Lady J)


OUTSTANDING COMEDY SERIES 


Black-ish (ABC)

Cobra Kai (Netflix)

Emily in Paris (Netflix)

Hacks (HBO Max)

The Flight Attendant (HBO Max)

The Kominsky Method (Netflix)

Pen15 (Hulu)

Ted Lasso (Apple TV Plus) WINNER


OUTSTANDING LEAD ACTOR in a COMEDY SERIES


Anthony Anderson (Black-ish)

Michael Douglas (The Kominsky Method)

William H. Macy (Shameless)

Jason Sudeikis (Ted Lasso) WINNER

Kenan Thompson (Kenan)  


OUTSTANDING LEAD ACTRESS in a COMEDY SERIES


Aidy Bryant (Shrill) 

Kaley Cuoco (The Flight Attendant)

Allison Janney (Mom)

Tracee Ellis Ross (Black-ish)

Jean Smart (Hacks) WINNER


OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR in a COMEDY SERIES


Carl Clemons-Hopkins (Hacks)

Brett Goldstein (Ted Lasso) WINNER

Brendan Hunt (Ted Lasso)

Nick Mohammed (Ted Lasso) 

Paul Reiser (The Kominsky Method)

Jeremy Swift (Ted Lasso)  

Kenan Thompson (Saturday Night Live)

Bowen Yang (Saturday Night Live)  


OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS in a COMEDY SERIES


Aidy Bryant (Saturday Night Live) 

Hannah Einbinder (Hacks)

Kate McKinnon (Saturday Night Live)

Rosie Perez (The Flight Attendant)

Cecily Strong (Saturday Night Live)

Juno Temple (Ted Lasso)

Hannah Waddingham (Ted Lasso) WINNER 


OUTSTANDING GUEST ACTOR in a COMEDY SERIES


Alec Baldwin (Saturday Night Live)

Dave Chappelle (Saturday Night Live) WINNER

 Morgan Freeman (The Kominsky Method)  

Daniel Kaluuya (Saturday Night Live)

Daniel Levy (Saturday Night Live)


OUTSTANDING GUEST ACTRESS in a COMEDY SERIES


Jane Adams (Hacks)  

Yvette Nicole Brown (A Black Lady Sketch Show)

Bernadette Peters (Zoey’s Extraordinary Playlist)

Issa Rae (A Black Lady Sketch Show)

Maya Rudolph (Saturday Night Live) WINNER

Kristen Wiig (Saturday Night Live)


OUTSTANDING DIRECTING for a COMEDY SERIES


B Positive “Pilot” (James Burrows)

The Flight Attendant “In Case of Emergency” (Susanna Fogel) 

Hacks “There is No Line (Pilot)” (Lucia Aniello) WINNER

Mom “Scooby-Doo Checks and Salisbury Steak” (James Widdoes)  

Ted Lasso “Biscuits” (Zach Braff)

Ted Lasso “The Hope That Kills You” (MJ Delaney)

Ted Lasso “Make Rebecca Great Again” (Declan Lowney)


OUTSTANDING WRITING for a COMEDY SERIES


The Flight Attendant “In Case of Emergency” (Steve Yockey)

Girls5eva “Pilot” (Meredith Scardino)  

Hacks “There is No Line (Pilot)” (Lucia Aniello, Paul W. Downs & Jen Statsky) WINNER

Pen15 “Play” (Maya Erskine)

Ted Lasso “Make Rebecca Great Again” (Brendan Hunt, Joe Kelly & Jason Sudeikis) 

Ted Lasso “Pilot” (Brendan Hunt, Bill Lawrence & Jason Sudeikis)


OUTSTANDING TELEVISION MOVIE


Dolly Parton’s Christmas on the Square (Netflix) WINNER

Oslo (HBO)

Robin Roberts Presents: Mahalia (Lifetime)

Sylvie’s Love (Amazon)

Uncle Frank (Amazon)


OUTSTANDING LIMITED or ANTHOLOGY SERIES or MOVIE


I May Destroy You (HBO)

Mare of Easttown (HBO)

The Queen’s Gambit (Netflix) WINNER

The Underground Railroad (Amazon Prime)

WandaVision (Disney+)


OUTSTANDING LEAD ACTOR in a LIMITED or ANTHOLOGY SERIES or MOVIE


Paul Bettany (WandaVision)

Hugh Grant (The Undoing) 

Ewan McGregor (Halston) WINNER

Lin-Manuel Miranda (Hamilton)  

Leslie Odom Jr. (Hamilton) 


OUTSTANDING LEAD ACTRESS in a LIMITED or ANTHOLOGY SERIES or MOVIE


Michaela Coel (I May Destroy You) 

Cynthia Erivo (Genius: Aretha)

Elizabeth Olsen (WandaVision)

Anya Taylor-Joy (The Queen’s Gambit)

Kate Winslet (Mare of Easttown) WINNER


OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR in a LIMITED or ANTHOLOGY SERIES or MOVIE


Thomas Brodie Sangster (The Queen’s Gambit

Daveed Diggs (Hamiton)

Paapa Essiedu (I May Destroy You) 

Jonathan Groff (Hamilton)

Evan Peters (Mare of Easttown) WINNER

Anthony Ramos (Hamilton)  


OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS in a LIMITED or ANTHOLOGY SERIES or MOVIE


Renée Elise Goldsberry (Hamilton)

Kathryn Hahn (WandaVision)

Moses Ingram (The Queen’s Gambit)

Julianne Nicholson (Mare of Easttown) WINNER

Jean Smart (Mare of Easttown)

Phillipa Soo (Hamilton)


OUTSTANDING DIRECTING for a LIMITED or ANTHOLOGY SERIES or MOVIE


Hamilton (Thomas Kail) 

I May Destroy You “Ego Death” (Michaela Coel & Sam Miller) 

I May Destroy You “Eyes Eyes Eyes Eyes” (Sam Miller)

Mare of Easttown (Craig Zobel)

The Queen’s Gambit (Scott Frank) WINNER

The Underground Railroad (Barry Jenkins) 


OUTSTANDING WRITING for a LIMITED or ANTHOLOGY SERIES or MOVIE


I May Destroy You (Michaela Coel) WINNER

Mare of Easttown (Brad Ingelsby)

The Queen’s Gambit (Scott Frank)

WandaVision “All-New Halloween Spooktacular!” (Peter Cameron & Chuck Hayward) 

WandaVision “Filmed Before a Live Studio Audience” (Jac Schaeffer) 

WandaVision “Previously On” (Laura Donney) 


OUTSTANDING COMPETITION PROGRAM


The Amazing Race (CBS)  

Nailed It! (Netflix)

RuPaul’s Drag Race (VH1) WINNER

Top Chef (Bravo)

The Voice (NBC)


OUTSTANDING VARIETY TALK SERIES


Conan (TBS)

The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central)

Jimmy Kimmel Live! (ABC)

Last Week Tonight with John Oliver (HBO) WINNER

The Late Show with Stephen Colbert (CBS)


OUTSTANDING VARIETY SKETCH SERIES


A Black Lady Sketch Show (HBO)  

Saturday Night Live (NBC) WINNER


OUTSTANDING DIRECTING for a VARIETY SERIES


Last Week Tonight with John Oliver “Trump & Election Results/F*ck 2020” (Christopher Werner)

Late Night with Seth Meyers “Episode 1085a” (Alexander J. Vietmeier)

The Late Show with Stephen Colbert “Live Show Following Capital Insurrection; Senator Amy Klobuchar; Rep. Adam Kinzinger; Performance by Jamila Woods” (Jim Hoskinson)

Real Time with Bill Maher “Episode 1835” (Paul G. Casey)

Saturday Night Live “Host: Dave Chappelle” (Don Roy King) WINNER


OUTSTANDING WRITING for a VARIETY SERIES


The Amber Ruffin Show (Peacock)

A Black Lady Sketch Show (HBO)

Last Week Tonight with John Oliver (HBO) WINNER

The Late Show with Stephen Colbert (CBS)

Saturday Night Live (NBC)


For full list of Emmy nominees, click here —

The 73rd Annual Primetime Emmy Awards were hosted by Cedric the Entertainer and aired September 19, 2021 on CBS at 8:00 PM ET/5:00 PM PT, and were streamed on Paramount+.

www.emmys.com

Reviews of movies past to present

%d bloggers like this: