Critics’ Choice… 2018


 BEST PICTURE


Black Panther

BlacKkKlansman

The Favourite

First Man

Green Book

If Beale Street Could Talk

Mary Poppins Returns

Roma WINNER

A Star is Born

Vice


 BEST COMEDY


Crazy Rich Asians WINNER

Deadpool 2

The Death of Stalin

The Favourite

Game Night

Sorry to Bother You


 BEST ACTION MOVIE


Avengers: Infinity War

Black Panther

Deadpool 2

Mission: Impossible – Fallout WINNER

Ready Player One

Widows


 BEST SCI-FI/HORROR MOVIE


Annihilation

Halloween

Hereditary 

A Quiet Place WINNER

Suspiria


 BEST ACTOR


Christian Bale (Vice) WINNER

Bradley Cooper (A Star is Born)

Willem Dafoe (At Eternity’s Gate)

Ryan Gosling (First Man)

Ethan Hawke (First Reformed)

Rami Malek (Bohemian Rhapsody)

Viggo Mortensen (Green Book)


 BEST ACTRESS


Yalitza Aparicio (Roma)

Emily Blunt (Mary Poppins Returns)

Glenn Close (The Wife) WINNER (tie)

Toni Collette (Hereditary)

Olivia Colman (The Favourite)

Lady Gaga (A Star is Born) WINNER (tie)

Melissa McCarthy (Can You Ever Forgive Me?)


 BEST ACTOR in a COMEDY


Christian Bale (Vice) WINNER

Jason Bateman (Game Night)

Viggo Mortensen (Green Book)

John C. Reilly (Stan and Ollie) 

Ryan Reynolds (Deadpool 2)

Lakeith Stanfield (Sorry to Bother You)


 BEST ACTRESS in a COMEDY


Emily Blunt (Mary Poppins Returns)

Olivia Colman (The Favourite) WINNER

Elsie Fisher (Eighth Grade)

Rachel McAdams (Game Night)

Charlize Theron (Tully)

Constance Wu (Crazy Rich Asians)


 BEST SUPPORTING ACTOR


Mahershala Ali (Green Book) WINNER

Timothée Chalamet (Beautiful Boy)

Adam Driver (BlacKkKlansman)

Sam Elliott (A Star is Born)

Richard E. Grant (Can You Ever Forgive Me?)

Michael B. Jordan (Black Panther)


 BEST SUPPORTING ACTRESS 


Amy Adams (Vice)

Claire Foy (First Man)

Nicole Kidman (Boy Erased)

Regina King (If Beale Street Could Talk) WINNER

Emma Stone (The Favourite)

Rachel Weisz (The Favourite)


 BEST YOUNG PERFORMER


Elsie Fisher (Eighth Grade) WINNER

Thomasin McKenzie (Leave No Trace)

Ed Oxenbould (Wildlife)

Millicent Simmonds (A Quiet Place)

Amandla Stenberg (The Hate U Give) 

Sunny Suljic (Mid90s)


 BEST ACTING ENSEMBLE


Black Panther

Crazy Rich Asians

The Favourite WINNER

Vice

Widows


 BEST DIRECTOR


Damien Chazelle (First Man)

Bradley Cooper (A Star is Born)

Alfonso Cuarón (Roma) WINNER

Peter Farrelly (Green Book)

Yorgos Lanthimos (The Favourite)

Spike Lee (BlacKkKlansman)

Adam McKay (Vice)


 BEST SCREENPLAY  ADAPTED


Black Panther (Joe Robert Cole & Ryan Coogler)

BlacKkKlansman (Spike Lee, David Rabinowitz, Charlie Wachtel & Kevin Willmott)

Can You Ever Forgive Me? (Nicole Holofcener & Jeff Whitty)

First Man (Josh Singer)

If Beale Street Could Talk (Barry Jenkins) WINNER

A Star is Born (Bradley Cooper, Will Fetters & Eric Roth)


 BEST SCREENPLAY  ORIGINAL


Eighth Grade (Bo Burnham)

The Favourite (Deborah Davis & Tony McNamara)

First Reformed (Paul Schrader) WINNER

Green Book (Brian Currie, Peter Farrelly & Nick Vallelonga)

A Quiet Place (Scott Beck, John Krasinski & Bryan Woods)

Roma (Alfonso Cuarón)

Vice (Adam McKay)


 BEST CINEMATOGRAPHY


Black Panther (Rachel Morrison)

The Favourite (Robbie Ryan)

First Man (Linus Sandgren)

If Beale Street Could Talk (James Laxton)

Roma (Alfonso Cuarón) WINNER

A Star is Born (Matthew Libatique)


 BEST EDITING


The Favourite (Yorgos Mavropsaridis)

First Man (Tom Cross) WINNER

Roma (Alfonso Cuarón & Adam Gough)

A Star is Born (Jay Cassidy)

Vice (Adam McKay)

Widows (Joe Walker)


 BEST PRODUCTION DESIGN


Black Panther (Hannah Beachler & Jay Hart) WINNER

Crazy Rich Asians (Andrew Baseman & Nelson Coates)

The Favourite (Fiona Crombie & Alice Felton)

First Man (Nathan Crowley & Kathy Lucas)

Mary Poppins Returns (John Myhre & Gordon Sim)

Roma (Eugenio Caballero & Barbara Enriquez)


 BEST COSTUME DESIGN


Black Panther (Ruth Carter) WINNER

Bohemian Rhapsody (Julian Day)

The Favourite (Sandy Powell)

Mary Poppins Returns (Sandy Powell)

Mary Queen of Scots (Alexandra Byrne)


 BEST HAIR & MAKEUP


Black Panther  

Bohemian Rhapsody

The Favourite 

Mary Queen of Scots 

Suspiria 

Vice WINNER


 BEST VISUAL EFFECTS


Avengers: Infinity War

Black Panther WINNER

First Man

Mary Poppins Returns

Mission Impossible – Fallout 

Ready Player One


 BEST SCORE


Black Panther (Ludwig Göransson)

First Man (Justin Hurwitz) WINNER

Green Book (Kris Bowers)

If Beale Street Could Talk (Nicholas Britell)

Isle of Dogs (Alexandre Desplat)

Mary Poppins Returns (Marc Shaiman)


 BEST SONG


Black Panther “All the Stars”

Dumplin’ “Girl in the Movies”

Mary Poppins Returns “The Place Where Lost Things Go”

Mary Poppins Returns “Trip a Little Light Fantastic”

RBG “I’ll Fight”

A Star is Born “Shallow” WINNER


 BEST FOREIGN LANGUAGE FILM


Burning (South Korea)

Capernaum (Lebanon)

Cold War (Poland)

Roma (Mexico) WINNER

Shoplifters (Japan)


 BEST ANIMATED FEATURE


The Grinch

Incredibles 2 

Isle of Dogs 

Mirai 

Ralph Breaks the Internet 

Spider-Man: Into the Spider-Verse WINNER


TELEVISION


 BEST DRAMA SERIES


The Americans (FX) WINNER

Better Call Saul (AMC)

The Good Fight (CBS All Access)

Homecoming (Amazon)

Killing Eve (BBC America)

My Brilliant Friend (HBO)

Pose (FX)

Succession (HBO)


 BEST ACTOR in a DRAMA SERIES


Freddie Highmore (The Good Doctor)

Diego Luna (Narcos: Mexico)

Richard Madden (Bodyguard)

Bob Odenkirk (Better Call Saul)

Billy Porter (Pose)

Matthew Rhys (The Americans) WINNER

Milo Ventimiglia (This is Us)


 BEST ACTRESS in a DRAMA SERIES


Jodie Comer (Killing Eve)

Maggie Gyllenhaal (The Deuce)

Elisabeth Moss (The Handmaid’s Tale)

Sandra Oh (Killing Eve) WINNER

Elizabeth Olsen (Sorry for Your Loss)

Julia Roberts (Homecoming)

Keri Russell (The Americans)


 BEST SUPPORTING ACTOR in a DRAMA SERIES


Richard Cabral (Mayans M.C.)

Asia Kate Dillon (Billions)

Noah Emmerich (The Americans) WINNER

Justin Hartley (This is Us)

Matthew Macfadyen (Succession)

Richard Schiff (The Good Doctor)

Shea Whigham (Homecoming)


 BEST SUPPORTING ACTRESS in a DRAMA SERIES


Dina Shihabi (Jack Ryan)

Julia Garner (Ozark)

Thandie Newton (Westworld) WINNER

Rhea Seehorn (Better Call Saul)

Yvonne Strahovski (The Handmaid’s Tale)

Holly Taylor (The Americans)


 BEST COMEDY SERIES


Atlanta (FX)

Barry (HBO)

The Good Place (NBC)

The Kominsky Method (Netflix)

The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) WINNER

The Middle (ABC)

One Day at a Time (Netflix)

Schitt’s Creek (Pop)


 BEST ACTOR in a COMEDY SERIES


Hank Azaria (Brockmire)

Ted Danson (The Good Place)

Michael Douglas (The Kominsky Method)

Donald Glover (Atlanta)

Bill Hader (Barry) WINNER

Jim Parsons (The Big Bang Theory)

Andy Samberg (Brooklyn Nine-Nine)


 BEST ACTRESS in a COMEDY SERIES


Rachel Bloom (Crazy Ex-Girlfriend)

Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel) WINNER

Allison Janney (Mom)

Justina Machado (One Day at a Time)

Debra Messing (Will & Grace)

Issa Rae (Insecure)


 BEST SUPPORTING ACTOR in a COMEDY SERIES


William Jackson Harper (The Good Place)

Sean Hayes (Will & Grace)

Brian Tyree Henry (Atlanta)

Nico Santos (Superstore)

Tony Shalhoub (The Marvelous Mrs. Maisel)

Henry Winkler (Barry) WINNER


 BEST SUPPORTING ACTRESS in a COMEDY SERIES


Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel) WINNER

Betty Gilpin (GLOW)

Laurie Metcalf (The Conners)

Rita Moreno (One Day at a Time)

Zoe Perry (Young Sheldon)

Annie Potts (Young Sheldon)

Miriam Shor (Younger)


 BEST LIMITED SERIES


American Vandal (Netflix)

The Assassination of Gianni Versace (FX) WINNER

Escape at Dannemora (Showtime)

Genius: Picasso (National Geographic)

Sharp Objects (HBO)

A Very English Scandal (Amazon)


 BEST MOVIE made for TV


Icebox (HBO)

Jesus Christ Superstar Live in Concert (NBC) WINNER

King Lear (Amazon)

My Dinner with Hervé (HBO)

Notes from the Field (HBO)

The Tale (HBO)


 BEST ACTOR in a MOVIE made for TELEVISION or LIMITED SERIES


Antonio Banderas (Genius: Picasso)

Darren Criss (The Assassination of Gianni Versace) WINNER

Paul Dano (Escape at Dannemora)

Benicio Del Toro (Escape at Dannemora)

Hugh Grant (A Very English Scandal)

John Legend (Jesus Christ Superstar Live in Concert)


 BEST ACTRESS in a MOVIE made for TELEVISION or LIMITED SERIES


Amy Adams (Sharp Objects) WINNER (tie)

Patricia Arquette (Escape at Dannemora) WINNER (tie)

Connie Britton (Dirty John)

Carrie Coon (The Sinner)

Laura Dern (The Tale)

Anna Deavere Smith (Notes from the Field)


 BEST SUPPORTING ACTOR in a MOVIE made for TELEVISION or LIMITED SERIES


Brandon Victor Dixon (Jesus Christ Superstar Live in Concert)

Eric Lange (Escape at Dannemora)

Alex Rich (Genius: Picasso)

Peter Sarsgaard (The Looming Tower)

Finn Wittrock (The Assassination of Gianni Versace)

Ben Whishaw (A Very English Scandal) WINNER


 BEST SUPPORTING ACTRESS in a MOVIE made for TELEVISION or LIMITED SERIES


Ellen Burstyn (The Tale)

Patricia Clarkson (Sharp Objects) WINNER

Penelope Cruz (The Assassination of Gianni Versace)

Julia Garner (Dirty John)

Judith Light (The Assassination of Gianni Versace)

Elizabeth Perkins (Sharp Objects)


 BEST ANIMATED SERIES


Adventure Time (Cartoon Network)

Archer (FXX)

Bob’s Burgers (Fox)

BoJack Horseman (Netflix) WINNER

The Simpsons (Fox)

South Park (Comedy Central)


 CREATIVE ACHIEVEMENT


Chuck Lorre


 SEE HER AWARD


Claire Foy


The 24th Annual Critics’ Choice Awards were held January 13, 2019.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Reviews of movies past to present

%d bloggers like this: